Welcome

Hi! My name is Kika. Welcome to my page full of handmade greeting cards. I love crafting of all kinds - from scrapbooking, painting, to any kind of needlework (visit my other blogs, too - right sidebar).
Cardmaking is a special form of crafting - whether we're wishing someone well, inviting them to a party, saying thank you or just celebrate a holiday, there's plenty of occasions in life where a handmade card says it all. However, it might happen that new ideas can be hard to come by. That's where I'd like to help. Just make a coffee, sit down and look to my page for some ideas, inspiration or step-by-step tutorials. Enjoy the time!

Vitajte na mojej stránke zameranej na ručne vyrábané papierové pozdravy. Venujem sa rôznej umeleckej tvorbe - od scrapbookingu, maľovania, až po šitie, pletenie, či vyšívanie (navštívte aj moje iné blogy s týmito témami - bočný panel vpravo). Tvorba pohľadníc je špeciálny druh umenia - či už chcete niekomu popriať veľa zdravia, pozvať na party, poďakovať alebo osláviť sviatky, vždy je dosť príležitostí v živote, kedy to všetko môžete vyjadriť ručne vyrobeným pozdravom. Občas sa však môže stať, že nový nápad neprichádza. Tu by som chcela pomôcť. Urobte si kávičku, pohodlne sa usaďte a pozrite si moje stránky, nájdite nové nápady, inšpirácie alebo krok za krokom návody. Nech sa páči.

Follow my blog

nedeľa 5. júna 2016

Flower Bouquet


Hi! After few days off I'm back again with a newest card with an image from FTHS. I colored it with color markers. For the vase I used the watercolor pencil. Since I wanted to keep this card simple, I used the white background - just embossed with dots. I fussy cut image and glued on top. I completed the drawing with matching colors of washi tape. 
I want to enter the sketch challenge Nr. 154 at FTHS.


Sketch154


3 komentáre:

 1. Fun white space card! Love the embossing and the bright colors! Thanks for joining the challenge at From the Heart Stamps this week!
  lyn

  OdpovedaťOdstrániť
 2. A pretty CAS card, you've coloured the image so beautifully too.
  Thank you for joining in the fun at FTHS
  Jo xx

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Wonderful card! Thanks for entering I {heart} card sketches with a tWist - hope to see you again next time!

  OdpovedaťOdstrániť

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...