Welcome

Hi! My name is Kika. Welcome to my page full of handmade greeting cards. I love crafting of all kinds - from scrapbooking, painting, to any kind of needlework (visit my other blogs, too - right sidebar).
Cardmaking is a special form of crafting - whether we're wishing someone well, inviting them to a party, saying thank you or just celebrate a holiday, there's plenty of occasions in life where a handmade card says it all. However, it might happen that new ideas can be hard to come by. That's where I'd like to help. Just make a coffee, sit down and look to my page for some ideas, inspiration or step-by-step tutorials. Enjoy the time!

Vitajte na mojej stránke zameranej na ručne vyrábané papierové pozdravy. Venujem sa rôznej umeleckej tvorbe - od scrapbookingu, maľovania, až po šitie, pletenie, či vyšívanie (navštívte aj moje iné blogy s týmito témami - bočný panel vpravo). Tvorba pohľadníc je špeciálny druh umenia - či už chcete niekomu popriať veľa zdravia, pozvať na party, poďakovať alebo osláviť sviatky, vždy je dosť príležitostí v živote, kedy to všetko môžete vyjadriť ručne vyrobeným pozdravom. Občas sa však môže stať, že nový nápad neprichádza. Tu by som chcela pomôcť. Urobte si kávičku, pohodlne sa usaďte a pozrite si moje stránky, nájdite nové nápady, inšpirácie alebo krok za krokom návody. Nech sa páči.

Follow my blog

štvrtok 23. júna 2016

Ice Cream


Hello! How are you? Today I made a card for the latest FTHS sketch challenge Nr. 157. For this layout I used the image "Ice Cream Lineup" and the sentiment from image "Cupcake Lineup", which I re-arranged to fit in circle. For the background I used free download papers from Docrafts (ice-cream-sundae-part1 and part2) - I like the sugar sprinkle pattern which perfectly fits to the top ice cream image :-) I colored the images with professional watercolors, watercolor pencils and color markers. I embellished the card with glitters.

Sketch157

I would like to add this card also to the monthly challenge at FTHS - Free Stamp of the Month June 2016.


4 komentáre:

 1. Sweet Card, Kika ! The Sentiments fits great and you did a great Job with the Sketch !

  Thanks for joining our FREE Stamp of the Month June Challenge and also the Sketch Challenge with a Twist # 157 @ From the Heart Stamps !

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Super cute card! Love those sprinkly papers!


  Thank you for joining at at FTHS!

  Hugs,
  Kelly

  OdpovedaťOdstrániť
 3. What a fun card!! I love the bright colors you used and the coloring is awesome! Thanks for Joining the challenge this week at From the Heart Stamps!
  Lyn

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Wonderful card and so pretty! Thanks for entering I {heart} card sketches with a tWist - hope to see you again next time!

  OdpovedaťOdstrániť

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...