Welcome

Hi! My name is Kika. Welcome to my page full of handmade greeting cards. I love crafting of all kinds - from scrapbooking, painting, to any kind of needlework (visit my other blogs, too - right sidebar).
Cardmaking is a special form of crafting - whether we're wishing someone well, inviting them to a party, saying thank you or just celebrate a holiday, there's plenty of occasions in life where a handmade card says it all. However, it might happen that new ideas can be hard to come by. That's where I'd like to help. Just make a coffee, sit down and look to my page for some ideas, inspiration or step-by-step tutorials. Enjoy the time!

Vitajte na mojej stránke zameranej na ručne vyrábané papierové pozdravy. Venujem sa rôznej umeleckej tvorbe - od scrapbookingu, maľovania, až po šitie, pletenie, či vyšívanie (navštívte aj moje iné blogy s týmito témami - bočný panel vpravo). Tvorba pohľadníc je špeciálny druh umenia - či už chcete niekomu popriať veľa zdravia, pozvať na party, poďakovať alebo osláviť sviatky, vždy je dosť príležitostí v živote, kedy to všetko môžete vyjadriť ručne vyrobeným pozdravom. Občas sa však môže stať, že nový nápad neprichádza. Tu by som chcela pomôcť. Urobte si kávičku, pohodlne sa usaďte a pozrite si moje stránky, nájdite nové nápady, inšpirácie alebo krok za krokom návody. Nech sa páči.

Follow my blog

nedeľa 12. júna 2016

Thank you Card Hi! Today I made my most colorful card ever :-) I wanted to make something for my son's teacher as a Thank you card to the end of school year. I looked for some typical school motif and this background paper just caught my eyes. For the layout I was inspired by FTHS sketch challenge Nr. 155 and I picked one of the images from "Back to school" collection. I colored the image with watercolor pencils, for the background I used papers from Crelando. The sentiment says "Thank you!". I'd like to enter the challenge Nr. 155 at FTHS.

Sketch155


3 komentáre:

 1. Kika, could there have been a more perfect paper for your image? I don't think so, all your elements work so well together. Great take on the sketch. I’m sure glad you joined us at From the Heart Stamps Sketch 155 challenge!

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Wonderful card! Thanks for entering I {heart} card sketches with a tWist - hope to see you again next time!

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Oh this is such a fun card! great work! *claps*
  Thank you for joining in the fun at FTHS
  Jo xx

  OdpovedaťOdstrániť

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...