Welcome

Hi! My name is Kika. Welcome to my page full of handmade greeting cards. I love crafting of all kinds - from scrapbooking, painting, to any kind of needlework (visit my other blogs, too - right sidebar).
Cardmaking is a special form of crafting - whether we're wishing someone well, inviting them to a party, saying thank you or just celebrate a holiday, there's plenty of occasions in life where a handmade card says it all. However, it might happen that new ideas can be hard to come by. That's where I'd like to help. Just make a coffee, sit down and look to my page for some ideas, inspiration or step-by-step tutorials. Enjoy the time!

Vitajte na mojej stránke zameranej na ručne vyrábané papierové pozdravy. Venujem sa rôznej umeleckej tvorbe - od scrapbookingu, maľovania, až po šitie, pletenie, či vyšívanie (navštívte aj moje iné blogy s týmito témami - bočný panel vpravo). Tvorba pohľadníc je špeciálny druh umenia - či už chcete niekomu popriať veľa zdravia, pozvať na party, poďakovať alebo osláviť sviatky, vždy je dosť príležitostí v živote, kedy to všetko môžete vyjadriť ručne vyrobeným pozdravom. Občas sa však môže stať, že nový nápad neprichádza. Tu by som chcela pomôcť. Urobte si kávičku, pohodlne sa usaďte a pozrite si moje stránky, nájdite nové nápady, inšpirácie alebo krok za krokom návody. Nech sa páči.

Follow my blog

nedeľa 10. júla 2016

Christmas in July! - Day2

Hi! It's Sunday and the second day of Christmas in July challenge marathon at Catch the Bug challenge blog. I made a card using the sketch and Bugaboo stamp as well.
3 komentáre:

  1. I love your darling card. Thanks for joining us for our week long challenge at Catch The Bug.

    OdpovedaťOdstrániť
  2. Beautiful colouring, lovely background paper! Thanks for joining us for Catch the Bugs Christmas in July challenges! Dawn Bugaboo DT good luck!

    OdpovedaťOdstrániť
  3. Thanks so much for participating in our CIJ event for Sundays Sketch Challenge! I love your project! Thanks for using a Bugaboo image, that’s one of my Favs!!

    OdpovedaťOdstrániť

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...