Welcome

Hi! My name is Kika. Welcome to my page full of handmade greeting cards. I love crafting of all kinds - from scrapbooking, painting, to any kind of needlework (visit my other blogs, too - right sidebar).
Cardmaking is a special form of crafting - whether we're wishing someone well, inviting them to a party, saying thank you or just celebrate a holiday, there's plenty of occasions in life where a handmade card says it all. However, it might happen that new ideas can be hard to come by. That's where I'd like to help. Just make a coffee, sit down and look to my page for some ideas, inspiration or step-by-step tutorials. Enjoy the time!

Vitajte na mojej stránke zameranej na ručne vyrábané papierové pozdravy. Venujem sa rôznej umeleckej tvorbe - od scrapbookingu, maľovania, až po šitie, pletenie, či vyšívanie (navštívte aj moje iné blogy s týmito témami - bočný panel vpravo). Tvorba pohľadníc je špeciálny druh umenia - či už chcete niekomu popriať veľa zdravia, pozvať na party, poďakovať alebo osláviť sviatky, vždy je dosť príležitostí v živote, kedy to všetko môžete vyjadriť ručne vyrobeným pozdravom. Občas sa však môže stať, že nový nápad neprichádza. Tu by som chcela pomôcť. Urobte si kávičku, pohodlne sa usaďte a pozrite si moje stránky, nájdite nové nápady, inšpirácie alebo krok za krokom návody. Nech sa páči.

Follow my blog

štvrtok 21. júla 2016

Graduation Card - PC Boy


Hi! Here I've got a lovely Graduation card I created for the latest Marianne's Design Divas challenge Nr. 7.
Well, 3 products from Marianne Designs are a must for the challenge, therefore I used as many products as possible: the background paper and the digi stamp are from free downloads on mariannedesign blog, and I embellished the image with feather and ink die cuts and ink line stamp. I smudged the feather with black chalk for more realistic look, as well as the tip of feather. I stitched the card on sewing machine all around the borders. All together makes a perfect Graduation card.1 komentár:

  1. What a lovely card :)
    Thank you for playing with Marianne`s Design Divas :)

    OdpovedaťOdstrániť

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...