Welcome

Hi! My name is Kika. Welcome to my page full of handmade greeting cards. I love crafting of all kinds - from scrapbooking, painting, to any kind of needlework (visit my other blogs, too - right sidebar).
Cardmaking is a special form of crafting - whether we're wishing someone well, inviting them to a party, saying thank you or just celebrate a holiday, there's plenty of occasions in life where a handmade card says it all. However, it might happen that new ideas can be hard to come by. That's where I'd like to help. Just make a coffee, sit down and look to my page for some ideas, inspiration or step-by-step tutorials. Enjoy the time!

Vitajte na mojej stránke zameranej na ručne vyrábané papierové pozdravy. Venujem sa rôznej umeleckej tvorbe - od scrapbookingu, maľovania, až po šitie, pletenie, či vyšívanie (navštívte aj moje iné blogy s týmito témami - bočný panel vpravo). Tvorba pohľadníc je špeciálny druh umenia - či už chcete niekomu popriať veľa zdravia, pozvať na party, poďakovať alebo osláviť sviatky, vždy je dosť príležitostí v živote, kedy to všetko môžete vyjadriť ručne vyrobeným pozdravom. Občas sa však môže stať, že nový nápad neprichádza. Tu by som chcela pomôcť. Urobte si kávičku, pohodlne sa usaďte a pozrite si moje stránky, nájdite nové nápady, inšpirácie alebo krok za krokom návody. Nech sa páči.

Follow my blog

štvrtok 21. júla 2016

Snowgirl


Hi! I've made this simple Christmas card for the latest FTHS sketch challenge Nr. 159. I just wanted to do something original with the sketch and I got an idea of using twine instead of paper stripes. Then I rounded it around my base card and got a sketched direction of stripes :-) The natural twine fits so nicely with the natural or recy-style card blank that I kept it simple. I added an image colored in coordinating tones of baby blue, natural and white. I embossed the white background with a very detailed Victorian pattern.

Sketch159

2 komentáre:

  1. Super sweet Winter Card, Kika and i like how you´ve added the twine. Great take with our Sketch # 159 @ From the Heart Stamps.

    Thank you for your link and you have participated despite not working Inlinkz. We hope that everything is working again soon. Thanks !!!

    Imke~ My Crafty Place

    OdpovedaťOdstrániť

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...