Welcome

Hi! My name is Kika. Welcome to my page full of handmade greeting cards. I love crafting of all kinds - from scrapbooking, painting, to any kind of needlework (visit my other blogs, too - right sidebar).
Cardmaking is a special form of crafting - whether we're wishing someone well, inviting them to a party, saying thank you or just celebrate a holiday, there's plenty of occasions in life where a handmade card says it all. However, it might happen that new ideas can be hard to come by. That's where I'd like to help. Just make a coffee, sit down and look to my page for some ideas, inspiration or step-by-step tutorials. Enjoy the time!

Vitajte na mojej stránke zameranej na ručne vyrábané papierové pozdravy. Venujem sa rôznej umeleckej tvorbe - od scrapbookingu, maľovania, až po šitie, pletenie, či vyšívanie (navštívte aj moje iné blogy s týmito témami - bočný panel vpravo). Tvorba pohľadníc je špeciálny druh umenia - či už chcete niekomu popriať veľa zdravia, pozvať na party, poďakovať alebo osláviť sviatky, vždy je dosť príležitostí v živote, kedy to všetko môžete vyjadriť ručne vyrobeným pozdravom. Občas sa však môže stať, že nový nápad neprichádza. Tu by som chcela pomôcť. Urobte si kávičku, pohodlne sa usaďte a pozrite si moje stránky, nájdite nové nápady, inšpirácie alebo krok za krokom návody. Nech sa páči.

Follow my blog

štvrtok 21. júla 2016

Wedding giftbox


Hello! I'd like to share my latest creations. I was quite busy last days, because I promised to do about 10 cards for my customers and girls around. Mostly for weddings and new babies :-) Besides that I got an idea about upcycling a matchbox to something more valuable. And I created a new small box of a matchbox size which I embellished with 2 swans. It can be used either as a wedding gift for guests, gift for Valentine or an original box for wedding rings ...
I want to enter the challenges:
a challenge 261 at SOS: "Create your own matchbox / matchbook."
Allsorts - Nr. 373: Anything but a card
I WON - TOP1 @ SOS ;-)

7 komentárov:

 1. WOW!! What a lovely, lovely Wedding party favor, this little match box will be treasured for a long time.
  Love the beautiful swans and pattern paper.
  Thank you for sharing at Shopping Our Stash, we hope you join us again next time.
  Hugs,
  Maria Rodriguez.DT

  OdpovedaťOdstrániť
 2. That is a perfect wedding favor: I love a useful gift, and these would remind people of the wedding every time they used a match! Thank you for sharing at SOS!

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Super cute matchbox, love the swans and it would make a perfect table favor for a wedding, thanks for joining us at Shopping Our Stash for the create your own matchbook/matchbox challenge.

  OdpovedaťOdstrániť
 4. What a pretty upcycled matchbox! It makes for a great favor for a wedding! Thanks for joining us at Shopping Our Stash!

  OdpovedaťOdstrániť
 5. oh wow! that's beautiful and such a great idea for a wedding or party favor!!! thank you for SHOPPING YOUR (matchless!) STASH with us this week! ♥

  OdpovedaťOdstrániť
 6. Very pretty! Thanks for joining us at Allsorts with your project!

  OdpovedaťOdstrániť
 7. Great project, thank you for sharing at Allsorts 'Anything But A Card' challenge and god luck x Susan x

  OdpovedaťOdstrániť

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...