Welcome

Hi! My name is Kika. Welcome to my page full of handmade greeting cards. I love crafting of all kinds - from scrapbooking, painting, to any kind of needlework (visit my other blogs, too - right sidebar).
Cardmaking is a special form of crafting - whether we're wishing someone well, inviting them to a party, saying thank you or just celebrate a holiday, there's plenty of occasions in life where a handmade card says it all. However, it might happen that new ideas can be hard to come by. That's where I'd like to help. Just make a coffee, sit down and look to my page for some ideas, inspiration or step-by-step tutorials. Enjoy the time!

Vitajte na mojej stránke zameranej na ručne vyrábané papierové pozdravy. Venujem sa rôznej umeleckej tvorbe - od scrapbookingu, maľovania, až po šitie, pletenie, či vyšívanie (navštívte aj moje iné blogy s týmito témami - bočný panel vpravo). Tvorba pohľadníc je špeciálny druh umenia - či už chcete niekomu popriať veľa zdravia, pozvať na party, poďakovať alebo osláviť sviatky, vždy je dosť príležitostí v živote, kedy to všetko môžete vyjadriť ručne vyrobeným pozdravom. Občas sa však môže stať, že nový nápad neprichádza. Tu by som chcela pomôcť. Urobte si kávičku, pohodlne sa usaďte a pozrite si moje stránky, nájdite nové nápady, inšpirácie alebo krok za krokom návody. Nech sa páči.

Follow my blog

nedeľa 15. januára 2017

Baby Max


Hi! There is another great challenge running at Stella Says Sketch this week.


I like this sketch Nr. 501, so I decided to create a card with a baby motive. A great friend of mine got a baby boy Maxim, and I surely would need this card for them :-)
I used the cute image from Bugaboo Stamp store which I colored with watercolors and finished the look with chalks. I made a faux stitching around the image with blue marker. For the background I found a designer paper in Cardmaking and Papercraft magazine Nr. 159. I embellished the card with ribbon, blue glass gems and the letters of the name (die from Xcut).

Challenge:
Stella Says Sketch - Nr. 501
Southern Girl - Stitch me up with team trace


Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...