Welcome

Hi! My name is Kika. Welcome to my page full of handmade greeting cards. I love crafting of all kinds - from scrapbooking, painting, to any kind of needlework (visit my other blogs, too - right sidebar).
Cardmaking is a special form of crafting - whether we're wishing someone well, inviting them to a party, saying thank you or just celebrate a holiday, there's plenty of occasions in life where a handmade card says it all. However, it might happen that new ideas can be hard to come by. That's where I'd like to help. Just make a coffee, sit down and look to my page for some ideas, inspiration or step-by-step tutorials. Enjoy the time!

Vitajte na mojej stránke zameranej na ručne vyrábané papierové pozdravy. Venujem sa rôznej umeleckej tvorbe - od scrapbookingu, maľovania, až po šitie, pletenie, či vyšívanie (navštívte aj moje iné blogy s týmito témami - bočný panel vpravo). Tvorba pohľadníc je špeciálny druh umenia - či už chcete niekomu popriať veľa zdravia, pozvať na party, poďakovať alebo osláviť sviatky, vždy je dosť príležitostí v živote, kedy to všetko môžete vyjadriť ručne vyrobeným pozdravom. Občas sa však môže stať, že nový nápad neprichádza. Tu by som chcela pomôcť. Urobte si kávičku, pohodlne sa usaďte a pozrite si moje stránky, nájdite nové nápady, inšpirácie alebo krok za krokom návody. Nech sa páči.

Follow my blog

streda 18. januára 2017

Birthday card for kids


Hi! The theme of Day 6 of Birthday challenge at Catch the Bug challenge blog is "Make a Childs Card". 


Here is my creation. I used this lovely crab image from Bugaboo which I colored with watercolors and matched with a designer paper from Docrafts magazine Cardmaking and Papercraft, Issue 159 from August 2016. I love this fresh color combo of orange-blue-green. I embellished the card with starfish die from Marianne Designs.

Challenges:
Catch the Bug - DAY6 - Make a Childs Card


2 komentáre:

  1. What a cute crab!! I love the bright fun papers you have used too. Thanks for joining us this week for our Birthday Bash at Catch The Bug.

    OdpovedaťOdstrániť
  2. Great card for a kid! Thanks for joining Bugaboo's Birthday Bash good luck! Dawn Bugaboo DT

    OdpovedaťOdstrániť

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...