Welcome

Hi! My name is Kika. Welcome to my page full of handmade greeting cards. I love crafting of all kinds - from scrapbooking, painting, to any kind of needlework (visit my other blogs, too - right sidebar).
Cardmaking is a special form of crafting - whether we're wishing someone well, inviting them to a party, saying thank you or just celebrate a holiday, there's plenty of occasions in life where a handmade card says it all. However, it might happen that new ideas can be hard to come by. That's where I'd like to help. Just make a coffee, sit down and look to my page for some ideas, inspiration or step-by-step tutorials. Enjoy the time!

Vitajte na mojej stránke zameranej na ručne vyrábané papierové pozdravy. Venujem sa rôznej umeleckej tvorbe - od scrapbookingu, maľovania, až po šitie, pletenie, či vyšívanie (navštívte aj moje iné blogy s týmito témami - bočný panel vpravo). Tvorba pohľadníc je špeciálny druh umenia - či už chcete niekomu popriať veľa zdravia, pozvať na party, poďakovať alebo osláviť sviatky, vždy je dosť príležitostí v živote, kedy to všetko môžete vyjadriť ručne vyrobeným pozdravom. Občas sa však môže stať, že nový nápad neprichádza. Tu by som chcela pomôcť. Urobte si kávičku, pohodlne sa usaďte a pozrite si moje stránky, nájdite nové nápady, inšpirácie alebo krok za krokom návody. Nech sa páči.

Follow my blog

streda 18. januára 2017

Birthday Flower


Hi! I have seen an eyecatching CAS card somewhere on Pinterest and I couldn't resist to make something similar on my own... This is a birthday card with a simple image of flower I quickly drew with black ink on the few handpainted background strokes and droplets. The title is a stamp and means "Happy Birthday".

Challenges I want to enter:
CASology - 232 CUT3 komentáre:

  1. Your hand drawn flower is gorgeous, Kika, and I love the colour palette you used! Thanks for playing along with CASology this week!

    OdpovedaťOdstrániť
  2. Such a beautiful simple card Kika! Looks like a sunset behind your flower. So glad you joined us at CASology this week.

    OdpovedaťOdstrániť
  3. Love this simple, eye-catching design! Thanks for playing along with CASology this week!

    OdpovedaťOdstrániť

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...