Welcome

Hi! My name is Kika. Welcome to my page full of handmade greeting cards. I love crafting of all kinds - from scrapbooking, painting, to any kind of needlework (visit my other blogs, too - right sidebar).
Cardmaking is a special form of crafting - whether we're wishing someone well, inviting them to a party, saying thank you or just celebrate a holiday, there's plenty of occasions in life where a handmade card says it all. However, it might happen that new ideas can be hard to come by. That's where I'd like to help. Just make a coffee, sit down and look to my page for some ideas, inspiration or step-by-step tutorials. Enjoy the time!

Vitajte na mojej stránke zameranej na ručne vyrábané papierové pozdravy. Venujem sa rôznej umeleckej tvorbe - od scrapbookingu, maľovania, až po šitie, pletenie, či vyšívanie (navštívte aj moje iné blogy s týmito témami - bočný panel vpravo). Tvorba pohľadníc je špeciálny druh umenia - či už chcete niekomu popriať veľa zdravia, pozvať na party, poďakovať alebo osláviť sviatky, vždy je dosť príležitostí v živote, kedy to všetko môžete vyjadriť ručne vyrobeným pozdravom. Občas sa však môže stať, že nový nápad neprichádza. Tu by som chcela pomôcť. Urobte si kávičku, pohodlne sa usaďte a pozrite si moje stránky, nájdite nové nápady, inšpirácie alebo krok za krokom návody. Nech sa páči.

Follow my blog

nedeľa 15. januára 2017

Seahorse


Hi! There is a Birthday Bash running at Bugaboo Stamps blog and the theme for Day1 is a photo inspiration. 


Today I created a new birthday card with a see motive. This cute seahorse is from Bugaboo Stamps shop and the background I created by myself with watercolors. The title says "Happy Birthday".


Challenge:


4 komentáre:

 1. simple yet stunning!
  thank you for joining us for Bugaboo's 7th Birthday Bash!

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Adorable CAS design, Kika. Love the watercolor background with the Bugaboo seahorse. Thanks for joining the Bugaboo Birthday Bash this week!

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Love your card thanks for playing along in our Bugaboo Birthday Bash!

  OdpovedaťOdstrániť

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...