Welcome

Hi! My name is Kika. Welcome to my page full of handmade greeting cards. I love crafting of all kinds - from scrapbooking, painting, to any kind of needlework (visit my other blogs, too - right sidebar).
Cardmaking is a special form of crafting - whether we're wishing someone well, inviting them to a party, saying thank you or just celebrate a holiday, there's plenty of occasions in life where a handmade card says it all. However, it might happen that new ideas can be hard to come by. That's where I'd like to help. Just make a coffee, sit down and look to my page for some ideas, inspiration or step-by-step tutorials. Enjoy the time!

Vitajte na mojej stránke zameranej na ručne vyrábané papierové pozdravy. Venujem sa rôznej umeleckej tvorbe - od scrapbookingu, maľovania, až po šitie, pletenie, či vyšívanie (navštívte aj moje iné blogy s týmito témami - bočný panel vpravo). Tvorba pohľadníc je špeciálny druh umenia - či už chcete niekomu popriať veľa zdravia, pozvať na party, poďakovať alebo osláviť sviatky, vždy je dosť príležitostí v živote, kedy to všetko môžete vyjadriť ručne vyrobeným pozdravom. Občas sa však môže stať, že nový nápad neprichádza. Tu by som chcela pomôcť. Urobte si kávičku, pohodlne sa usaďte a pozrite si moje stránky, nájdite nové nápady, inšpirácie alebo krok za krokom návody. Nech sa páči.

Follow my blog

pondelok 27. februára 2017

77th Birthday


This is a card to 77th birthday. I used the designer paper from Docrafts and series of cutting dies - rosette, leaves, flowers from Sizzix, number from Marianne Designs and butterfly from Crelando. The stripe of beige paper is embossed with embossign folder (polka dot) from Xcut.
I embellished the card with twine bow, crochet ribbon and liquid pearls.

Challenges:
Cute Cards Thursday - Nr. 466, Florals
Inky Chicks - Nr. 79, Happy Birthday
Here is the gift box with roses (Marianne Designs) for my Birthday card....


1 komentár:

  1. Such a beautiful card! Really love the flowers and soft colors! Love that you've personalized it as well! Thanks for sharing your creation with us at Cute Card Thursday! Hugs & Smiles - *Vicki*-DT member

    OdpovedaťOdstrániť

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...