Welcome

Hi! My name is Kika. Welcome to my page full of handmade greeting cards. I love crafting of all kinds - from scrapbooking, painting, to any kind of needlework (visit my other blogs, too - right sidebar).
Cardmaking is a special form of crafting - whether we're wishing someone well, inviting them to a party, saying thank you or just celebrate a holiday, there's plenty of occasions in life where a handmade card says it all. However, it might happen that new ideas can be hard to come by. That's where I'd like to help. Just make a coffee, sit down and look to my page for some ideas, inspiration or step-by-step tutorials. Enjoy the time!

Vitajte na mojej stránke zameranej na ručne vyrábané papierové pozdravy. Venujem sa rôznej umeleckej tvorbe - od scrapbookingu, maľovania, až po šitie, pletenie, či vyšívanie (navštívte aj moje iné blogy s týmito témami - bočný panel vpravo). Tvorba pohľadníc je špeciálny druh umenia - či už chcete niekomu popriať veľa zdravia, pozvať na party, poďakovať alebo osláviť sviatky, vždy je dosť príležitostí v živote, kedy to všetko môžete vyjadriť ručne vyrobeným pozdravom. Občas sa však môže stať, že nový nápad neprichádza. Tu by som chcela pomôcť. Urobte si kávičku, pohodlne sa usaďte a pozrite si moje stránky, nájdite nové nápady, inšpirácie alebo krok za krokom návody. Nech sa páči.

Follow my blog

štvrtok 23. februára 2017

Birthday Roses


Hi! Today I'd like to share my latest creation - a birthday card with a "Bugaboo Stamps" image of roses. I found a beautiful background paper in my stock which perfectly fits with the image which I colored in matching colors with watercolor pencils. The layout is from the latest "Stella Says Sketch" challenge Nr. 504 which I also want to enter. See the sketch below.


Other Challenges:1 komentár:

  1. Beautiful papers!! Thanks so much for playing along with our Bugaboo Stamps/Catch The Bug Challenge this week! We hope you'll join us again for both our Saturday challenge and our Stella Says Sketch challenge!!
    Hugs & Happy Days!
    Min - Bugaboo Stamps Design Team

    OdpovedaťOdstrániť

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...