Welcome

Hi! My name is Kika. Welcome to my page full of handmade greeting cards. I love crafting of all kinds - from scrapbooking, painting, to any kind of needlework (visit my other blogs, too - right sidebar).
Cardmaking is a special form of crafting - whether we're wishing someone well, inviting them to a party, saying thank you or just celebrate a holiday, there's plenty of occasions in life where a handmade card says it all. However, it might happen that new ideas can be hard to come by. That's where I'd like to help. Just make a coffee, sit down and look to my page for some ideas, inspiration or step-by-step tutorials. Enjoy the time!

Vitajte na mojej stránke zameranej na ručne vyrábané papierové pozdravy. Venujem sa rôznej umeleckej tvorbe - od scrapbookingu, maľovania, až po šitie, pletenie, či vyšívanie (navštívte aj moje iné blogy s týmito témami - bočný panel vpravo). Tvorba pohľadníc je špeciálny druh umenia - či už chcete niekomu popriať veľa zdravia, pozvať na party, poďakovať alebo osláviť sviatky, vždy je dosť príležitostí v živote, kedy to všetko môžete vyjadriť ručne vyrobeným pozdravom. Občas sa však môže stať, že nový nápad neprichádza. Tu by som chcela pomôcť. Urobte si kávičku, pohodlne sa usaďte a pozrite si moje stránky, nájdite nové nápady, inšpirácie alebo krok za krokom návody. Nech sa páči.

Follow my blog

nedeľa 12. februára 2017

Blue Butterfly


Hi! There is a wonderful sketch challenge on Freshly Made Sketches, which I want to enter. It is a simple design with sentiment. Easy to do :-) I love my newest butterfly die, therefore I used it here. The sentiment is done by silicone stamp I've found in Cardmaking and Papercraft Magazine (January 2017) as a free gift.2 komentáre:

  1. Beautiful card! That butterfly die is just gorgeous! Thanks so much for joining us at Freshly Made Sketches.

    OdpovedaťOdstrániť
  2. What a lovely card! That butterfly is so beautiful! Love the script on your sentiment! Thanks for joining us this week at Freshly Made Sketches!

    OdpovedaťOdstrániť

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...