Welcome

Hi! My name is Kika. Welcome to my page full of handmade greeting cards. I love crafting of all kinds - from scrapbooking, painting, to any kind of needlework (visit my other blogs, too - right sidebar).
Cardmaking is a special form of crafting - whether we're wishing someone well, inviting them to a party, saying thank you or just celebrate a holiday, there's plenty of occasions in life where a handmade card says it all. However, it might happen that new ideas can be hard to come by. That's where I'd like to help. Just make a coffee, sit down and look to my page for some ideas, inspiration or step-by-step tutorials. Enjoy the time!

Vitajte na mojej stránke zameranej na ručne vyrábané papierové pozdravy. Venujem sa rôznej umeleckej tvorbe - od scrapbookingu, maľovania, až po šitie, pletenie, či vyšívanie (navštívte aj moje iné blogy s týmito témami - bočný panel vpravo). Tvorba pohľadníc je špeciálny druh umenia - či už chcete niekomu popriať veľa zdravia, pozvať na party, poďakovať alebo osláviť sviatky, vždy je dosť príležitostí v živote, kedy to všetko môžete vyjadriť ručne vyrobeným pozdravom. Občas sa však môže stať, že nový nápad neprichádza. Tu by som chcela pomôcť. Urobte si kávičku, pohodlne sa usaďte a pozrite si moje stránky, nájdite nové nápady, inšpirácie alebo krok za krokom návody. Nech sa páči.

Follow my blog

pondelok 27. februára 2017

Christmas Tags


Hi! Christmas is over, but I still have couple of projects unpublished. Here I want to show you how easily you can use your scraps from other projects. I got a leftover stripe of recy-paper, which I cut in equal parts and folded half. Then I searched a bit in my box with clear stamps and found 3 perfectly matching winter images. I stamped them and colored with watercolors. Just the snowman is colored with acrylic - to be visibly white. Then I made a hole in the corner with punches and bound with white bakers twine.

Challenges:


3 komentáre:

 1. Your tags are lovely - and coloured so beautifully, Kika. Thank you for joining us at Fab'n Funky.
  Alison x

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Beautiful tags...Thanks for joining us at Fab'n'Funky :)
  Wendy x

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Great card - thanks for joining us at Craftyhazelnut's Christmas Challenge Extra.

  Hope to see you again in March.

  Helen x

  OdpovedaťOdstrániť

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...