Welcome

Hi! My name is Kika. Welcome to my page full of handmade greeting cards. I love crafting of all kinds - from scrapbooking, painting, to any kind of needlework (visit my other blogs, too - right sidebar).
Cardmaking is a special form of crafting - whether we're wishing someone well, inviting them to a party, saying thank you or just celebrate a holiday, there's plenty of occasions in life where a handmade card says it all. However, it might happen that new ideas can be hard to come by. That's where I'd like to help. Just make a coffee, sit down and look to my page for some ideas, inspiration or step-by-step tutorials. Enjoy the time!

Vitajte na mojej stránke zameranej na ručne vyrábané papierové pozdravy. Venujem sa rôznej umeleckej tvorbe - od scrapbookingu, maľovania, až po šitie, pletenie, či vyšívanie (navštívte aj moje iné blogy s týmito témami - bočný panel vpravo). Tvorba pohľadníc je špeciálny druh umenia - či už chcete niekomu popriať veľa zdravia, pozvať na party, poďakovať alebo osláviť sviatky, vždy je dosť príležitostí v živote, kedy to všetko môžete vyjadriť ručne vyrobeným pozdravom. Občas sa však môže stať, že nový nápad neprichádza. Tu by som chcela pomôcť. Urobte si kávičku, pohodlne sa usaďte a pozrite si moje stránky, nájdite nové nápady, inšpirácie alebo krok za krokom návody. Nech sa páči.

Follow my blog

pondelok 27. februára 2017

Congratulations!


Hi! Graduation is the moment every student can't wait for. What about this card to congratulate some successful Graduate? I love this cute die of owl from Aurelie. I made a cut out from black cardstock, which I smudged with white chalk and added google eyes. I combined it with the die of book, which I cut twice - one from black and one from white paper. The layout is from "Freshly Made Sketches" challenge Nr. 276 which I want to enter.2 komentáre:

  1. Great card for a graduate! Love the red and black! Glad you joined us at FMS!

    OdpovedaťOdstrániť
  2. What a great card! I love that owl and the great colours! Thanks for joining us this week at Freshly Made Sketches!

    OdpovedaťOdstrániť

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...