Welcome

Hi! My name is Kika. Welcome to my page full of handmade greeting cards. I love crafting of all kinds - from scrapbooking, painting, to any kind of needlework (visit my other blogs, too - right sidebar).
Cardmaking is a special form of crafting - whether we're wishing someone well, inviting them to a party, saying thank you or just celebrate a holiday, there's plenty of occasions in life where a handmade card says it all. However, it might happen that new ideas can be hard to come by. That's where I'd like to help. Just make a coffee, sit down and look to my page for some ideas, inspiration or step-by-step tutorials. Enjoy the time!

Vitajte na mojej stránke zameranej na ručne vyrábané papierové pozdravy. Venujem sa rôznej umeleckej tvorbe - od scrapbookingu, maľovania, až po šitie, pletenie, či vyšívanie (navštívte aj moje iné blogy s týmito témami - bočný panel vpravo). Tvorba pohľadníc je špeciálny druh umenia - či už chcete niekomu popriať veľa zdravia, pozvať na party, poďakovať alebo osláviť sviatky, vždy je dosť príležitostí v živote, kedy to všetko môžete vyjadriť ručne vyrobeným pozdravom. Občas sa však môže stať, že nový nápad neprichádza. Tu by som chcela pomôcť. Urobte si kávičku, pohodlne sa usaďte a pozrite si moje stránky, nájdite nové nápady, inšpirácie alebo krok za krokom návody. Nech sa páči.

Follow my blog

piatok 17. februára 2017

Happy Birthday


Hi! I've just finished this card for 60th birthday celebration. I used the image from FTHS which I colored with professional watercolors. For the layout I found an inspiration in the latest sketch challenge at FTHS (see picture below) - I just turned the layout by 90° and used two mashes instead of stripes (Marianne Design die). I embellished the card with pink and white flowers and with satin ribbon. Number 60 I made with Marianne Design die, as well.

Challenges I want to enter:
FTHS - Sketch Nr. 162

 


2 komentáre:

  1. Wonderful card! Thanks for entering I {heart} card sketches with a double twist - hope to see you again next time!

    OdpovedaťOdstrániť
  2. Beautiful card!

    Thanks for joining us @ FTHS for our weekly sketch challenge! Hope to see you back again soon :)

    OdpovedaťOdstrániť

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...