Welcome

Hi! My name is Kika. Welcome to my page full of handmade greeting cards. I love crafting of all kinds - from scrapbooking, painting, to any kind of needlework (visit my other blogs, too - right sidebar).
Cardmaking is a special form of crafting - whether we're wishing someone well, inviting them to a party, saying thank you or just celebrate a holiday, there's plenty of occasions in life where a handmade card says it all. However, it might happen that new ideas can be hard to come by. That's where I'd like to help. Just make a coffee, sit down and look to my page for some ideas, inspiration or step-by-step tutorials. Enjoy the time!

Vitajte na mojej stránke zameranej na ručne vyrábané papierové pozdravy. Venujem sa rôznej umeleckej tvorbe - od scrapbookingu, maľovania, až po šitie, pletenie, či vyšívanie (navštívte aj moje iné blogy s týmito témami - bočný panel vpravo). Tvorba pohľadníc je špeciálny druh umenia - či už chcete niekomu popriať veľa zdravia, pozvať na party, poďakovať alebo osláviť sviatky, vždy je dosť príležitostí v živote, kedy to všetko môžete vyjadriť ručne vyrobeným pozdravom. Občas sa však môže stať, že nový nápad neprichádza. Tu by som chcela pomôcť. Urobte si kávičku, pohodlne sa usaďte a pozrite si moje stránky, nájdite nové nápady, inšpirácie alebo krok za krokom návody. Nech sa páči.

Follow my blog

pondelok 27. februára 2017

Kitties in Love


Here is the folded card with small kittens in love. I used Docrafts decoupage paper sheet and layered cats on the heart. I embellished the card with handmade flowers and satin ribbon. I embossed the pink panels with Xcut embossing folder.

Challenges:


4 komentáre:

 1. What a darling card! I'm so glad you linked up to this week's Cupcake Inspirations challenge.

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Super cute!!! Thank you for joining us at Cupcake Inspirations, good luck!!! Amy DT

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Oh those kitties are darling! Fun card! So glad you were inspired to join Cupcake Inspirations for our Cat Challenge!
  Debbie, DT Sweetie

  OdpovedaťOdstrániť
 4. What a sweet idea! So cute! Thank you so much for joining us at Cupcake Inspirations!

  OdpovedaťOdstrániť

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...