Welcome

Hi! My name is Kika. Welcome to my page full of handmade greeting cards. I love crafting of all kinds - from scrapbooking, painting, to any kind of needlework (visit my other blogs, too - right sidebar).
Cardmaking is a special form of crafting - whether we're wishing someone well, inviting them to a party, saying thank you or just celebrate a holiday, there's plenty of occasions in life where a handmade card says it all. However, it might happen that new ideas can be hard to come by. That's where I'd like to help. Just make a coffee, sit down and look to my page for some ideas, inspiration or step-by-step tutorials. Enjoy the time!

Vitajte na mojej stránke zameranej na ručne vyrábané papierové pozdravy. Venujem sa rôznej umeleckej tvorbe - od scrapbookingu, maľovania, až po šitie, pletenie, či vyšívanie (navštívte aj moje iné blogy s týmito témami - bočný panel vpravo). Tvorba pohľadníc je špeciálny druh umenia - či už chcete niekomu popriať veľa zdravia, pozvať na party, poďakovať alebo osláviť sviatky, vždy je dosť príležitostí v živote, kedy to všetko môžete vyjadriť ručne vyrobeným pozdravom. Občas sa však môže stať, že nový nápad neprichádza. Tu by som chcela pomôcť. Urobte si kávičku, pohodlne sa usaďte a pozrite si moje stránky, nájdite nové nápady, inšpirácie alebo krok za krokom návody. Nech sa páči.

Follow my blog

nedeľa 12. februára 2017

Wedding card


Hello! Here is my latest wedding card. The simple desing is made by recy and white paper embellished with a matching twine bow. For the background I used the embossing folder from Darice. Heart are embellished with silver liquid pearls.

Challenges: 
Allsorts - Nr.402, Hearts and/or Flowers
Crafty Calendar Challenge - February 2017, Love is in the Air2 komentáre:

  1. Great card and soft earthy colors, many thanks for joining our Hearts and Flowers theme at Allsorts this week.

    B x

    OdpovedaťOdstrániť
  2. A beautiful CAS card, thanks for joining us at Allsorts, xxx

    OdpovedaťOdstrániť

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...