Welcome

Hi! My name is Kika. Welcome to my page full of handmade greeting cards. I love crafting of all kinds - from scrapbooking, painting, to any kind of needlework (visit my other blogs, too - right sidebar).
Cardmaking is a special form of crafting - whether we're wishing someone well, inviting them to a party, saying thank you or just celebrate a holiday, there's plenty of occasions in life where a handmade card says it all. However, it might happen that new ideas can be hard to come by. That's where I'd like to help. Just make a coffee, sit down and look to my page for some ideas, inspiration or step-by-step tutorials. Enjoy the time!

Vitajte na mojej stránke zameranej na ručne vyrábané papierové pozdravy. Venujem sa rôznej umeleckej tvorbe - od scrapbookingu, maľovania, až po šitie, pletenie, či vyšívanie (navštívte aj moje iné blogy s týmito témami - bočný panel vpravo). Tvorba pohľadníc je špeciálny druh umenia - či už chcete niekomu popriať veľa zdravia, pozvať na party, poďakovať alebo osláviť sviatky, vždy je dosť príležitostí v živote, kedy to všetko môžete vyjadriť ručne vyrobeným pozdravom. Občas sa však môže stať, že nový nápad neprichádza. Tu by som chcela pomôcť. Urobte si kávičku, pohodlne sa usaďte a pozrite si moje stránky, nájdite nové nápady, inšpirácie alebo krok za krokom návody. Nech sa páči.

Follow my blog

utorok 28. februára 2017

Winter Time


Hi! Today I made a new card with this cute image from Bugaboo stamps. I was inspired by the latest challenge on Catch the Bug challenge blog - "Time for a Photo Inspiration" (February 2017).


For the layout I found the inspiration on Try Stamping on Tuesday blog - Nr. 311. I want to enter that challenge as well.

I WON - TOP3 @ Catch the Bug !!!

2 komentáre:

  1. Cute, cute card, thanks for playing along in our challenge this week at Catch The Bug.

    OdpovedaťOdstrániť
  2. What a great card, Kiki! Your use of the photo and sketch for your inspiration is perfect! Love your coloring, too! Thank you for sharing with us at Try Stampin' on Tuesday!

    OdpovedaťOdstrániť

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...