Welcome

Hi! My name is Kika. Welcome to my page full of handmade greeting cards. I love crafting of all kinds - from scrapbooking, painting, to any kind of needlework (visit my other blogs, too - right sidebar).
Cardmaking is a special form of crafting - whether we're wishing someone well, inviting them to a party, saying thank you or just celebrate a holiday, there's plenty of occasions in life where a handmade card says it all. However, it might happen that new ideas can be hard to come by. That's where I'd like to help. Just make a coffee, sit down and look to my page for some ideas, inspiration or step-by-step tutorials. Enjoy the time!

Vitajte na mojej stránke zameranej na ručne vyrábané papierové pozdravy. Venujem sa rôznej umeleckej tvorbe - od scrapbookingu, maľovania, až po šitie, pletenie, či vyšívanie (navštívte aj moje iné blogy s týmito témami - bočný panel vpravo). Tvorba pohľadníc je špeciálny druh umenia - či už chcete niekomu popriať veľa zdravia, pozvať na party, poďakovať alebo osláviť sviatky, vždy je dosť príležitostí v živote, kedy to všetko môžete vyjadriť ručne vyrobeným pozdravom. Občas sa však môže stať, že nový nápad neprichádza. Tu by som chcela pomôcť. Urobte si kávičku, pohodlne sa usaďte a pozrite si moje stránky, nájdite nové nápady, inšpirácie alebo krok za krokom návody. Nech sa páči.

Follow my blog

nedeľa 19. marca 2017

Cloverleaf for Good luck!


Hello! Welcome back to my page! I have just few minutes to catch the latest FTHS sketch challenge, so no long words about the card. Just to say, it is a Birthday card, I used the Free Stamp of the Month at FTHS image which I colored with watercolors and brush, and the layout from the latest FTHS sketch Nr. 166 (see below). Background paper is from Crelando. Different size of leaves is instead of 3 ribbons.


Challenges:


3 komentáre:

 1. Very pretty, Kika and the DP fits so nicely with the Image.

  Thanks for joining our FREE Stamp of the Month March Challenge and also our Sketch Challenge with a Twist @ From the Heart Stamps.

  Imke ~ MY CRAFTY PLACE

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Cute!! fun paper choice and a great take on the sketch! Thanks for joining the challenges at From the Heart Stamps!!
  lyn

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Wonderful card! Thanks for entering I {heart} card sketches with a double twist - hope to see you again next time!

  OdpovedaťOdstrániť

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...