Welcome

Hi! My name is Kika. Welcome to my page full of handmade greeting cards. I love crafting of all kinds - from scrapbooking, painting, to any kind of needlework (visit my other blogs, too - right sidebar).
Cardmaking is a special form of crafting - whether we're wishing someone well, inviting them to a party, saying thank you or just celebrate a holiday, there's plenty of occasions in life where a handmade card says it all. However, it might happen that new ideas can be hard to come by. That's where I'd like to help. Just make a coffee, sit down and look to my page for some ideas, inspiration or step-by-step tutorials. Enjoy the time!

Vitajte na mojej stránke zameranej na ručne vyrábané papierové pozdravy. Venujem sa rôznej umeleckej tvorbe - od scrapbookingu, maľovania, až po šitie, pletenie, či vyšívanie (navštívte aj moje iné blogy s týmito témami - bočný panel vpravo). Tvorba pohľadníc je špeciálny druh umenia - či už chcete niekomu popriať veľa zdravia, pozvať na party, poďakovať alebo osláviť sviatky, vždy je dosť príležitostí v živote, kedy to všetko môžete vyjadriť ručne vyrobeným pozdravom. Občas sa však môže stať, že nový nápad neprichádza. Tu by som chcela pomôcť. Urobte si kávičku, pohodlne sa usaďte a pozrite si moje stránky, nájdite nové nápady, inšpirácie alebo krok za krokom návody. Nech sa páči.

Follow my blog

sobota 11. marca 2017

From my heart


Hello! After a busy week I was able to settle down a bit and even make a new card. For this one I used a super cute image of mouse from FTHS which I colored with watercolor pencils and markers. I used the layout from the latest FTHS sketch challenge Nr. 165 which I want to enter. The sentiment is in the image ;-)

2 komentáre:

  1. Wonderful card! Thanks for entering I {heart} card sketches with a double twist - hope to see you again next time! Don’t forget that we have a monthly progressive challenge too!

    OdpovedaťOdstrániť
  2. So much fun! I love the dimension - very well done! Thanks for joining the challenge at From the Heart Stamps!
    Lyn

    OdpovedaťOdstrániť

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...