Welcome

Hi! My name is Kika. Welcome to my page full of handmade greeting cards. I love crafting of all kinds - from scrapbooking, painting, to any kind of needlework (visit my other blogs, too - right sidebar).
Cardmaking is a special form of crafting - whether we're wishing someone well, inviting them to a party, saying thank you or just celebrate a holiday, there's plenty of occasions in life where a handmade card says it all. However, it might happen that new ideas can be hard to come by. That's where I'd like to help. Just make a coffee, sit down and look to my page for some ideas, inspiration or step-by-step tutorials. Enjoy the time!

Vitajte na mojej stránke zameranej na ručne vyrábané papierové pozdravy. Venujem sa rôznej umeleckej tvorbe - od scrapbookingu, maľovania, až po šitie, pletenie, či vyšívanie (navštívte aj moje iné blogy s týmito témami - bočný panel vpravo). Tvorba pohľadníc je špeciálny druh umenia - či už chcete niekomu popriať veľa zdravia, pozvať na party, poďakovať alebo osláviť sviatky, vždy je dosť príležitostí v živote, kedy to všetko môžete vyjadriť ručne vyrobeným pozdravom. Občas sa však môže stať, že nový nápad neprichádza. Tu by som chcela pomôcť. Urobte si kávičku, pohodlne sa usaďte a pozrite si moje stránky, nájdite nové nápady, inšpirácie alebo krok za krokom návody. Nech sa páči.

Follow my blog

streda 1. marca 2017

Little Birds

Little Birds, 13,5 x 10,5 cm

Hello! Yesterday I've seen a very nice color-combo challenge on the blog "Shopping our Stash". I didn't have to think twice, I immediately knew that this cute image from FTHS will be perfect for pink - yellow - green combination. I colored the image with real watercolors (my favorite technique) and cut out with Marianne Designs cutting dies. For the background I used the glittery floral paper from Crelando. I embellished the card with flowers (Xcut) and satin ribbon. The layout is from Sketch Saturday challenge Nr. 452.
My card can be used for Birthday, Mother's Day, Easter greetings, Valentine or as a Thank you card.

Challenges:
Shopping our Stash - Nr. 292, Color palette


4 komentáre:

 1. Great card, love the image and the floral paper, thanks for joining us at Sketch Saturday this time. Claire DT

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Fabulous card! It is so pretty! Thank you for joining us at Shopping Our Stash! Cyndi, DT

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Fantastic card! Love the wee birds, so cute!
  And that design paper on the bottom half of the card is gorgeous!
  Thanks so much for playing along with the SPRING COLOUR PALETTE challenge with the SHOPPING OUR STASH crew!!

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Very nicely done... this is so cute, and I definitely appreciate that this can be used for many occasions! I love versatility in a card. That floral paper, by the way, it gorgeous and perfect for our challenge at Shopping Our Stash!

  OdpovedaťOdstrániť

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...