Welcome

Hi! My name is Kika. Welcome to my page full of handmade greeting cards. I love crafting of all kinds - from scrapbooking, painting, to any kind of needlework (visit my other blogs, too - right sidebar).
Cardmaking is a special form of crafting - whether we're wishing someone well, inviting them to a party, saying thank you or just celebrate a holiday, there's plenty of occasions in life where a handmade card says it all. However, it might happen that new ideas can be hard to come by. That's where I'd like to help. Just make a coffee, sit down and look to my page for some ideas, inspiration or step-by-step tutorials. Enjoy the time!

Vitajte na mojej stránke zameranej na ručne vyrábané papierové pozdravy. Venujem sa rôznej umeleckej tvorbe - od scrapbookingu, maľovania, až po šitie, pletenie, či vyšívanie (navštívte aj moje iné blogy s týmito témami - bočný panel vpravo). Tvorba pohľadníc je špeciálny druh umenia - či už chcete niekomu popriať veľa zdravia, pozvať na party, poďakovať alebo osláviť sviatky, vždy je dosť príležitostí v živote, kedy to všetko môžete vyjadriť ručne vyrobeným pozdravom. Občas sa však môže stať, že nový nápad neprichádza. Tu by som chcela pomôcť. Urobte si kávičku, pohodlne sa usaďte a pozrite si moje stránky, nájdite nové nápady, inšpirácie alebo krok za krokom návody. Nech sa páči.

Follow my blog

štvrtok 2. marca 2017

Red Cardinal


Hi! FTHS is running a wonderful sketch challenge this week and I picked the older image of red cardinal which I'd printed months ago and haven't used until now. I made an experiment with grey-dark red combination and I think it looks great (to be honest, I found an inspiration on Christmas Card challenge blog).
I colored the image with professional watercolors and smudged the edges with red and black chalks. I cut the frames with Nellie's frame dies and poinsettias with Mariane Designs cutting die set. For the background I used the designer paper from Docrafts. I embellished the card with red glass gems.

Challenges:
I WON TOP3 at Christmas Card challenge :-)

6 komentárov:

 1. Beautiful card! Great image and papers!!
  Thanks for playing along at Christmas Card Challenges!!
  Debbie (CCC DT)
  Debbie's Dash of This and That

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Thanks for joining us at Christmas Card Challenges and good luck!
  Monica - CCC DT

  OdpovedaťOdstrániť
 3. So pretty! I love the blooms at the side. Thanks for sharing at The Christmas Card Challenge!

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Beautiful card!

  Thanks for joining us at From The Heart Stamps for our sketch challenge! Hope to se you back again soon :)

  OdpovedaťOdstrániť
 5. This is beautiful! the papers, the flowers, the coloring...it turned out great! Thanks for joining the challenge at from the Heart this week!
  lyn

  OdpovedaťOdstrániť
 6. Wonderful card! Thanks for entering I {heart} card sketches with a double twist - hope to see you again next time! Don’t forget that we have a monthly progressive challenge too!

  OdpovedaťOdstrániť

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...