Welcome

Hi! My name is Kika. Welcome to my page full of handmade greeting cards. I love crafting of all kinds - from scrapbooking, painting, to any kind of needlework (visit my other blogs, too - right sidebar).
Cardmaking is a special form of crafting - whether we're wishing someone well, inviting them to a party, saying thank you or just celebrate a holiday, there's plenty of occasions in life where a handmade card says it all. However, it might happen that new ideas can be hard to come by. That's where I'd like to help. Just make a coffee, sit down and look to my page for some ideas, inspiration or step-by-step tutorials. Enjoy the time!

Vitajte na mojej stránke zameranej na ručne vyrábané papierové pozdravy. Venujem sa rôznej umeleckej tvorbe - od scrapbookingu, maľovania, až po šitie, pletenie, či vyšívanie (navštívte aj moje iné blogy s týmito témami - bočný panel vpravo). Tvorba pohľadníc je špeciálny druh umenia - či už chcete niekomu popriať veľa zdravia, pozvať na party, poďakovať alebo osláviť sviatky, vždy je dosť príležitostí v živote, kedy to všetko môžete vyjadriť ručne vyrobeným pozdravom. Občas sa však môže stať, že nový nápad neprichádza. Tu by som chcela pomôcť. Urobte si kávičku, pohodlne sa usaďte a pozrite si moje stránky, nájdite nové nápady, inšpirácie alebo krok za krokom návody. Nech sa páči.

Follow my blog

sobota 6. mája 2017

Roses


Hi! I have a friend, who recently turned 40 and I wanted to make a nice gift for her. I bought a present which was nicely packed in that beautiful gift box with a big bow and I wanted to make a card which would fit to that style. I found a perfect paper from Docrafts, which I embellished with roses from Hunkydory decoupage set and my own leaves, Nr. 40 and oval frame are from Marianne Design.
There is a folder inside the card for a gift certificate and a page with greetings. Butterfly is a die - free gift from March issue 167 of Cardmaking and Papercraft magazine.

Challenges:2 komentáre:

  1. This is so lovely Kika thank you for sharing with us at Crafty Calendar hugs Sue J x

    OdpovedaťOdstrániť
  2. It's so cute artwork, I love colors and flowers :)
    Thanks for playing with us at CardMania Challenges :)

    OdpovedaťOdstrániť

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...