Welcome

Hi! My name is Kika. Welcome to my page full of handmade greeting cards. I love crafting of all kinds - from scrapbooking, painting, to any kind of needlework (visit my other blogs, too - right sidebar).
Cardmaking is a special form of crafting - whether we're wishing someone well, inviting them to a party, saying thank you or just celebrate a holiday, there's plenty of occasions in life where a handmade card says it all. However, it might happen that new ideas can be hard to come by. That's where I'd like to help. Just make a coffee, sit down and look to my page for some ideas, inspiration or step-by-step tutorials. Enjoy the time!

Vitajte na mojej stránke zameranej na ručne vyrábané papierové pozdravy. Venujem sa rôznej umeleckej tvorbe - od scrapbookingu, maľovania, až po šitie, pletenie, či vyšívanie (navštívte aj moje iné blogy s týmito témami - bočný panel vpravo). Tvorba pohľadníc je špeciálny druh umenia - či už chcete niekomu popriať veľa zdravia, pozvať na party, poďakovať alebo osláviť sviatky, vždy je dosť príležitostí v živote, kedy to všetko môžete vyjadriť ručne vyrobeným pozdravom. Občas sa však môže stať, že nový nápad neprichádza. Tu by som chcela pomôcť. Urobte si kávičku, pohodlne sa usaďte a pozrite si moje stránky, nájdite nové nápady, inšpirácie alebo krok za krokom návody. Nech sa páči.

Follow my blog

štvrtok 23. marca 2017

Tulips


So, this card was a  challenge to create! With a rubber stamp, that would be easy. But I wanted to enter FTHS sketch challenge Nr. 167, thus I had to use the digi image... I've chosen the image of "Spring Medley" from FTHS, which I cut and modified in photo editor "PicMonkey" following Calypso's great tutorial from 2015. Then I combined two inverse images and colored the flowers with pink watercolor. For embellishment I used the butterfly dies - a free gift from March 2017 Issue of Cardmaking and Papercraft magazine. The pink background triangle I embossed with flower embossing folder from one of last year's Issue of the same magazine. The pattern paper with small tulips is from Crelando.


3 komentáre:

  1. Girl, you rocked this sketch. Wow, what a great way to use a digital image and a reminder of the great tutorial by Calypso. Really appreciate your entry over at FTHS Sketch 167.

    OdpovedaťOdstrániť
  2. So pretty, Zika. Looks like Spring has sprung:). Great take on the sketch this week. Thanks so much for your continued support of i {heart} sketches and From the Heart Stamps. I always love seeing your creations!

    OdpovedaťOdstrániť
  3. Wonderful card! Thanks for entering I {heart} card sketches with a double twist - hope to see you again next time! Don’t forget that we have a monthly progressive challenge too!

    OdpovedaťOdstrániť

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...