Welcome

Hi! My name is Kika. Welcome to my page full of handmade greeting cards. I love crafting of all kinds - from scrapbooking, painting, to any kind of needlework (visit my other blogs, too - right sidebar).
Cardmaking is a special form of crafting - whether we're wishing someone well, inviting them to a party, saying thank you or just celebrate a holiday, there's plenty of occasions in life where a handmade card says it all. However, it might happen that new ideas can be hard to come by. That's where I'd like to help. Just make a coffee, sit down and look to my page for some ideas, inspiration or step-by-step tutorials. Enjoy the time!

Vitajte na mojej stránke zameranej na ručne vyrábané papierové pozdravy. Venujem sa rôznej umeleckej tvorbe - od scrapbookingu, maľovania, až po šitie, pletenie, či vyšívanie (navštívte aj moje iné blogy s týmito témami - bočný panel vpravo). Tvorba pohľadníc je špeciálny druh umenia - či už chcete niekomu popriať veľa zdravia, pozvať na party, poďakovať alebo osláviť sviatky, vždy je dosť príležitostí v živote, kedy to všetko môžete vyjadriť ručne vyrobeným pozdravom. Občas sa však môže stať, že nový nápad neprichádza. Tu by som chcela pomôcť. Urobte si kávičku, pohodlne sa usaďte a pozrite si moje stránky, nájdite nové nápady, inšpirácie alebo krok za krokom návody. Nech sa páči.

Follow my blog

sobota 22. apríla 2017

White Flower


Hi! Here is the simple pink - white color combination on a greeting card. 
To be honest, I made it from the scrap die cuts when I was just sorting the stuff on my table. I wanted to throw away the flower because I messed the liquid pearl in the middle, but then I got the idea. I glued a bunch of tiny beads into the middle to create the effect of the flower center and by that I covered the messy liquid pearl :-) I saved the flower! 
Then I found a sheet of embossed background pink paper (Darice's embossing folder). The middle sqaure is done by Sizzix die, as well as white branches. Pink leaves are done by Xcut die and the white flower by Marianne Designs dies. All together it creates this lovely pink card :-) 
Hope you like it, as well. Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...