Welcome

Hi! My name is Kika. Welcome to my page full of handmade greeting cards. I love crafting of all kinds - from scrapbooking, painting, to any kind of needlework (visit my other blogs, too - right sidebar).
Cardmaking is a special form of crafting - whether we're wishing someone well, inviting them to a party, saying thank you or just celebrate a holiday, there's plenty of occasions in life where a handmade card says it all. However, it might happen that new ideas can be hard to come by. That's where I'd like to help. Just make a coffee, sit down and look to my page for some ideas, inspiration or step-by-step tutorials. Enjoy the time!

Vitajte na mojej stránke zameranej na ručne vyrábané papierové pozdravy. Venujem sa rôznej umeleckej tvorbe - od scrapbookingu, maľovania, až po šitie, pletenie, či vyšívanie (navštívte aj moje iné blogy s týmito témami - bočný panel vpravo). Tvorba pohľadníc je špeciálny druh umenia - či už chcete niekomu popriať veľa zdravia, pozvať na party, poďakovať alebo osláviť sviatky, vždy je dosť príležitostí v živote, kedy to všetko môžete vyjadriť ručne vyrobeným pozdravom. Občas sa však môže stať, že nový nápad neprichádza. Tu by som chcela pomôcť. Urobte si kávičku, pohodlne sa usaďte a pozrite si moje stránky, nájdite nové nápady, inšpirácie alebo krok za krokom návody. Nech sa páči.

Follow my blog

pondelok 8. mája 2017

BRW Birthday Card


This is my favorite color combination. My friend's gonna have a "nameday" - that's a day, when you find your name in national calendar. It means, all people in a country carrying that name celebrate :-)
Because my friend loves these colors as well, I made a card for her. I used whatever I found in my crafting room. Border dies from Die'sire, butterfly die from Cardmaking and Papercraft magazine, dies for tag and various leaves. Flowers I got from a local store.

Challenges:
The Ribbon Girls - May Card challenge
613 Avenue Create - Challenge 197
Crafty Calendar - May challenge, Flowers
Inky Chicks - Nr. 82, ButterfliesBy the end of the day I decorated a red candle which will be my matching gift to the card :-)3 komentáre:

 1. Another beautiful card! Kika thanks from Crafty Calendar hugs Sue J x

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Wow!!! What a gorgeous card with pretty colours and beautiful detail.
  thanks for joining in with The Ribbon Girl May card challenge, and good luck!
  Hugs, Donna xx

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Thank you for sharing your lovely project with us at 613 Avenue Create, hope to see you again soon

  {613 DT Member}

  Alex x

  OdpovedaťOdstrániť

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...