Welcome

Hi! My name is Kika. Welcome to my page full of handmade greeting cards. I love crafting of all kinds - from scrapbooking, painting, to any kind of needlework (visit my other blogs, too - right sidebar).
Cardmaking is a special form of crafting - whether we're wishing someone well, inviting them to a party, saying thank you or just celebrate a holiday, there's plenty of occasions in life where a handmade card says it all. However, it might happen that new ideas can be hard to come by. That's where I'd like to help. Just make a coffee, sit down and look to my page for some ideas, inspiration or step-by-step tutorials. Enjoy the time!

Vitajte na mojej stránke zameranej na ručne vyrábané papierové pozdravy. Venujem sa rôznej umeleckej tvorbe - od scrapbookingu, maľovania, až po šitie, pletenie, či vyšívanie (navštívte aj moje iné blogy s týmito témami - bočný panel vpravo). Tvorba pohľadníc je špeciálny druh umenia - či už chcete niekomu popriať veľa zdravia, pozvať na party, poďakovať alebo osláviť sviatky, vždy je dosť príležitostí v živote, kedy to všetko môžete vyjadriť ručne vyrobeným pozdravom. Občas sa však môže stať, že nový nápad neprichádza. Tu by som chcela pomôcť. Urobte si kávičku, pohodlne sa usaďte a pozrite si moje stránky, nájdite nové nápady, inšpirácie alebo krok za krokom návody. Nech sa páči.

Follow my blog

pondelok 15. mája 2017

New Arrival - Baby card


Hello! This lovely card is made for the cute twin boys. It's a card I played with for couple of days until I found the right layout and embellishments. My customer wanted a card for christening with that photo :-)

I used lots of dies and punches to create flowers (Mariannne Designs), leaves (Marianne Designs, Sizzix), cross (Leanne Creatif), frames (Marianne Designs), etc. as you can see on pictures. To keep it elegant, I stayed only with 2 colors - white and pastel green. The same I did with a gift box.

Challenges:
Marianne Design Divas - Challenge 17, anything goes with minimum 3 Marianne Design products option BABY

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...