Welcome

Hi! My name is Kika. Welcome to my page full of handmade greeting cards. I love crafting of all kinds - from scrapbooking, painting, to any kind of needlework (visit my other blogs, too - right sidebar).
Cardmaking is a special form of crafting - whether we're wishing someone well, inviting them to a party, saying thank you or just celebrate a holiday, there's plenty of occasions in life where a handmade card says it all. However, it might happen that new ideas can be hard to come by. That's where I'd like to help. Just make a coffee, sit down and look to my page for some ideas, inspiration or step-by-step tutorials. Enjoy the time!

Vitajte na mojej stránke zameranej na ručne vyrábané papierové pozdravy. Venujem sa rôznej umeleckej tvorbe - od scrapbookingu, maľovania, až po šitie, pletenie, či vyšívanie (navštívte aj moje iné blogy s týmito témami - bočný panel vpravo). Tvorba pohľadníc je špeciálny druh umenia - či už chcete niekomu popriať veľa zdravia, pozvať na party, poďakovať alebo osláviť sviatky, vždy je dosť príležitostí v živote, kedy to všetko môžete vyjadriť ručne vyrobeným pozdravom. Občas sa však môže stať, že nový nápad neprichádza. Tu by som chcela pomôcť. Urobte si kávičku, pohodlne sa usaďte a pozrite si moje stránky, nájdite nové nápady, inšpirácie alebo krok za krokom návody. Nech sa páči.

Follow my blog

sobota 16. septembra 2017

Bookmark for my Love


Hi! Yesterday I made this lovely bookmark for my beloved husband. I just wanted to give him something nice and little and handmade from heart. He is a book-warm, so it fits.

I found an inspiration in the latest issue of Cardmaking and Papercraft magazine (September 2017) where I found 5 great embossing folders. One of them has this beautiful flower theme. 

I cut a stripe of white cardstock paper, 3 x 14,6 cm and embossed with the embossing folder. I turned the embossed motif up-side down and traced the lines with color gel pens. I matted the white stripe with baby blue paper, 3,5 x 14,6 cm.

To make the yellow bookmark, I cut a piece 5,5 cm wide and long about 18 cm. To get the top cut on the bookmark I used the ornamental square frame die, placed it diagonally on the bookmark and cut only through one corner of the die. With double sided adhesive tape I glued the colored motive on the bookmark. Then I punched the hole and embellished with yellow-white bakers twine and three matching wooden beads.


Material I used:
cardstock - scraps of white, baby blue and yellow
embossing folder - free gift from Cardmaking and Papercraft magazine (September 2017)
gel pens
square frame die - Xcut, embossing machine
bakers twine - yellow-white
wooden beads

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...