Welcome

Hi! My name is Kika. Welcome to my page full of handmade greeting cards. I love crafting of all kinds - from scrapbooking, painting, to any kind of needlework (visit my other blogs, too - right sidebar).
Cardmaking is a special form of crafting - whether we're wishing someone well, inviting them to a party, saying thank you or just celebrate a holiday, there's plenty of occasions in life where a handmade card says it all. However, it might happen that new ideas can be hard to come by. That's where I'd like to help. Just make a coffee, sit down and look to my page for some ideas, inspiration or step-by-step tutorials. Enjoy the time!

Vitajte na mojej stránke zameranej na ručne vyrábané papierové pozdravy. Venujem sa rôznej umeleckej tvorbe - od scrapbookingu, maľovania, až po šitie, pletenie, či vyšívanie (navštívte aj moje iné blogy s týmito témami - bočný panel vpravo). Tvorba pohľadníc je špeciálny druh umenia - či už chcete niekomu popriať veľa zdravia, pozvať na party, poďakovať alebo osláviť sviatky, vždy je dosť príležitostí v živote, kedy to všetko môžete vyjadriť ručne vyrobeným pozdravom. Občas sa však môže stať, že nový nápad neprichádza. Tu by som chcela pomôcť. Urobte si kávičku, pohodlne sa usaďte a pozrite si moje stránky, nájdite nové nápady, inšpirácie alebo krok za krokom návody. Nech sa páči.

Follow my blog

utorok 31. októbra 2017

Fisherman's Birthday


Hi! The October Photo Challenge at Catch the Bug challenge blog led me to make this super cute card for some fisherman's birthday. I colored the image from Bugaboo stamps store with watercolor pencils. I used papers from my stock. Thanks for watching.


Challenges:
Catch the Bug - October Photo Challenge3 komentáre:

  1. I love Gus great card! Thanks for joining Catch the Bug's photo challenge good luck!

    OdpovedaťOdstrániť
  2. What a fun guy card. Beautifully done! Thanks for joining us this week at Catch The Bug.

    OdpovedaťOdstrániť
  3. I love your project thanks for joining us in our Photo Inspiration challenge at Catch the, I hope to see you again very soon!

    OdpovedaťOdstrániť

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...