Welcome

Hi! My name is Kika. Welcome to my page full of handmade greeting cards. I love crafting of all kinds - from scrapbooking, painting, to any kind of needlework (visit my other blogs, too - right sidebar).
Cardmaking is a special form of crafting - whether we're wishing someone well, inviting them to a party, saying thank you or just celebrate a holiday, there's plenty of occasions in life where a handmade card says it all. However, it might happen that new ideas can be hard to come by. That's where I'd like to help. Just make a coffee, sit down and look to my page for some ideas, inspiration or step-by-step tutorials. Enjoy the time!

Vitajte na mojej stránke zameranej na ručne vyrábané papierové pozdravy. Venujem sa rôznej umeleckej tvorbe - od scrapbookingu, maľovania, až po šitie, pletenie, či vyšívanie (navštívte aj moje iné blogy s týmito témami - bočný panel vpravo). Tvorba pohľadníc je špeciálny druh umenia - či už chcete niekomu popriať veľa zdravia, pozvať na party, poďakovať alebo osláviť sviatky, vždy je dosť príležitostí v živote, kedy to všetko môžete vyjadriť ručne vyrobeným pozdravom. Občas sa však môže stať, že nový nápad neprichádza. Tu by som chcela pomôcť. Urobte si kávičku, pohodlne sa usaďte a pozrite si moje stránky, nájdite nové nápady, inšpirácie alebo krok za krokom návody. Nech sa páči.

Follow my blog

pondelok 15. januára 2018

Gift Box


Hi! Here is my creation for the Day3 challenge at Bugaboo Stamps, which should be something that we´d use for the PARTY! I made a gift box for eg. earrings with the lovely image of blue flower. I colored the image again with watercolor pencils and water-brush and markers. As a mat I used the pieces of blue papers ;-) The box is of perfect size 6,5 x 6,5 cm.

Challenges:
Crafty Creations - Nr. 358, Anything Goes
Creative Craft Cottage - Nr. 103, January Blues


3 komentáre:

 1. Beautiful box. Love the color. Thanks for joining in the Bugaboo 8th Birthday Anything but a card Challenge, Lisa Lynn DT.

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Love the colouring of your flower. Lovely project, thanks for sharing at Catch the Bug. Pippa DT

  OdpovedaťOdstrániť
 3. wow very nice! Thanks for joining us at Creative Craft Cottage. Good luck.
  Bye, Groetjes van Ine (DT)
  http://creaine-cards.blogspot.nl/

  OdpovedaťOdstrániť

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...