Welcome

Hi! My name is Kika. Welcome to my page full of handmade greeting cards. I love crafting of all kinds - from scrapbooking, painting, to any kind of needlework (visit my other blogs, too - right sidebar).
Cardmaking is a special form of crafting - whether we're wishing someone well, inviting them to a party, saying thank you or just celebrate a holiday, there's plenty of occasions in life where a handmade card says it all. However, it might happen that new ideas can be hard to come by. That's where I'd like to help. Just make a coffee, sit down and look to my page for some ideas, inspiration or step-by-step tutorials. Enjoy the time!

Vitajte na mojej stránke zameranej na ručne vyrábané papierové pozdravy. Venujem sa rôznej umeleckej tvorbe - od scrapbookingu, maľovania, až po šitie, pletenie, či vyšívanie (navštívte aj moje iné blogy s týmito témami - bočný panel vpravo). Tvorba pohľadníc je špeciálny druh umenia - či už chcete niekomu popriať veľa zdravia, pozvať na party, poďakovať alebo osláviť sviatky, vždy je dosť príležitostí v živote, kedy to všetko môžete vyjadriť ručne vyrobeným pozdravom. Občas sa však môže stať, že nový nápad neprichádza. Tu by som chcela pomôcť. Urobte si kávičku, pohodlne sa usaďte a pozrite si moje stránky, nájdite nové nápady, inšpirácie alebo krok za krokom návody. Nech sa páči.

Follow my blog

pondelok 22. januára 2018

Nell on a Bike


Hello! Today I would like to enter the January challenge at Beccys place with this card. I used the lovely, funny image of Nell on a Bicycle which I colored with watercolor pencils. I embellished the image with flowers and number of 60. This is what I think is suitable card for. The background paper is from Docrafts / Simply Floral collection.


1 komentár:

  1. Your card is fabulous Kika, you've done a great job putting it together. You coloured the image beautifully. I love the wonderful background paper you used, the little roses are very pretty and work well with the pink card stock. I also like the addition of the paper flowers and the "60" sentiment. Great job!
    Cheers,
    Beccy

    OdpovedaťOdstrániť

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...