Welcome

Hi! My name is Kika. Welcome to my page full of handmade greeting cards. I love crafting of all kinds - from scrapbooking, painting, to any kind of needlework (visit my other blogs, too - right sidebar).
Cardmaking is a special form of crafting - whether we're wishing someone well, inviting them to a party, saying thank you or just celebrate a holiday, there's plenty of occasions in life where a handmade card says it all. However, it might happen that new ideas can be hard to come by. That's where I'd like to help. Just make a coffee, sit down and look to my page for some ideas, inspiration or step-by-step tutorials. Enjoy the time!

Vitajte na mojej stránke zameranej na ručne vyrábané papierové pozdravy. Venujem sa rôznej umeleckej tvorbe - od scrapbookingu, maľovania, až po šitie, pletenie, či vyšívanie (navštívte aj moje iné blogy s týmito témami - bočný panel vpravo). Tvorba pohľadníc je špeciálny druh umenia - či už chcete niekomu popriať veľa zdravia, pozvať na party, poďakovať alebo osláviť sviatky, vždy je dosť príležitostí v živote, kedy to všetko môžete vyjadriť ručne vyrobeným pozdravom. Občas sa však môže stať, že nový nápad neprichádza. Tu by som chcela pomôcť. Urobte si kávičku, pohodlne sa usaďte a pozrite si moje stránky, nájdite nové nápady, inšpirácie alebo krok za krokom návody. Nech sa páči.

Follow my blog

nedeľa 11. februára 2018

Happy Birthday, Soccer player !


Hi! What a great idea to make a card to portray a sport, as actually on the S.O.S. challenge blog! Super theme on birthday card for a young soccer player.
I made a drawing with black ink (I don't have any such stamp) and assembled the card with a nice white flower in the upper corner. I placed the card to the box with number 18. I made also a bit of stitching, chalking and embossing :-)

I WON TOP 3 in the challenge!!!
4 komentáre:

 1. Fabulous birthday card for a footie player!!
  Thanks for getting sporty with the crew from SHOPPING OUR STASH this week!!

  OdpovedaťOdstrániť
 2. OK, I'm SERIOUSLY blown away by your amazing drawing of a soccer player, that is simply AWESOME!!!
  This card would make any soccer player truly happy.
  Thank you for sharing with us at SHOPPING OUR STASH, hope you play again next time.
  Hugs.

  OdpovedaťOdstrániť
 3. This is such an attractive card! Thank you for sharing it with us at Shopping Our Stash for our sports competition! So classy and elegant, which is sometimes hard to achieve for a sports card!

  OdpovedaťOdstrániť

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...