Welcome

Hi! My name is Kika. Welcome to my page full of handmade greeting cards. I love crafting of all kinds - from scrapbooking, painting, to any kind of needlework (visit my other blogs, too - right sidebar).
Cardmaking is a special form of crafting - whether we're wishing someone well, inviting them to a party, saying thank you or just celebrate a holiday, there's plenty of occasions in life where a handmade card says it all. However, it might happen that new ideas can be hard to come by. That's where I'd like to help. Just make a coffee, sit down and look to my page for some ideas, inspiration or step-by-step tutorials. Enjoy the time!

Vitajte na mojej stránke zameranej na ručne vyrábané papierové pozdravy. Venujem sa rôznej umeleckej tvorbe - od scrapbookingu, maľovania, až po šitie, pletenie, či vyšívanie (navštívte aj moje iné blogy s týmito témami - bočný panel vpravo). Tvorba pohľadníc je špeciálny druh umenia - či už chcete niekomu popriať veľa zdravia, pozvať na party, poďakovať alebo osláviť sviatky, vždy je dosť príležitostí v živote, kedy to všetko môžete vyjadriť ručne vyrobeným pozdravom. Občas sa však môže stať, že nový nápad neprichádza. Tu by som chcela pomôcť. Urobte si kávičku, pohodlne sa usaďte a pozrite si moje stránky, nájdite nové nápady, inšpirácie alebo krok za krokom návody. Nech sa páči.

Follow my blog

piatok 2. marca 2018

Art Deco Glamour


Hello! This week I found a great sketch challenge at Sketch Saturday challenge blog which made a perfect fit with my art deco image from Cardmaking & Papercraft Magazine (Issue 180, March 2018). I love this magazine coming every month to my door, even it's usually very late in the month until it arrives to Slovakia. This time not. Exactly first of March it was here (together with Febraury issue, hi hi)! Since I am home with flue, so not working this week, I decided to enjoy a bit my time and made a card by using the free gift from the magazine. I hope you like what I did.

This card is very simple - I just combined the ready to use image and border with the background paper from my stash (from Tedi) and leftovers of white embossed wallpaper. The card size is 10,5 x 15 cm.

I WON TOP3 at Sketch Saturday!!!

1 komentár:

  1. Wow, I love how you made your card. The sketch WAS perfect for your image and the die-cut you used. Great one! Thanks for sharing your work with us over on the Sketch Saturday blog this week.
    ~Jo, SS-DT

    OdpovedaťOdstrániť

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...