Welcome

Hi! My name is Kika. Welcome to my page full of handmade greeting cards. I love crafting of all kinds - from scrapbooking, painting, to any kind of needlework (visit my other blogs, too - right sidebar).
Cardmaking is a special form of crafting - whether we're wishing someone well, inviting them to a party, saying thank you or just celebrate a holiday, there's plenty of occasions in life where a handmade card says it all. However, it might happen that new ideas can be hard to come by. That's where I'd like to help. Just make a coffee, sit down and look to my page for some ideas, inspiration or step-by-step tutorials. Enjoy the time!

Vitajte na mojej stránke zameranej na ručne vyrábané papierové pozdravy. Venujem sa rôznej umeleckej tvorbe - od scrapbookingu, maľovania, až po šitie, pletenie, či vyšívanie (navštívte aj moje iné blogy s týmito témami - bočný panel vpravo). Tvorba pohľadníc je špeciálny druh umenia - či už chcete niekomu popriať veľa zdravia, pozvať na party, poďakovať alebo osláviť sviatky, vždy je dosť príležitostí v živote, kedy to všetko môžete vyjadriť ručne vyrobeným pozdravom. Občas sa však môže stať, že nový nápad neprichádza. Tu by som chcela pomôcť. Urobte si kávičku, pohodlne sa usaďte a pozrite si moje stránky, nájdite nové nápady, inšpirácie alebo krok za krokom návody. Nech sa páči.

Follow my blog

štvrtok 1. marca 2018

Birthday Pocket


Hi! Today I made a new card based on color challenge on Catch the Bug. I used the digital stamp  from Bugaboo Stamps Store and colored with real watercolors. I cut out two layers of flowers to achieve 3D effect on the card. I embellished the card with glass gems.


Other challenges:
Simon Says - Monday challenge, In My Garden
Simon Says - Wednesday challenge: Anything Goes
Sauthern Girls - Nature4 komentáre:

 1. That pocket and 3D flowers is beautiful. Thanks for joining the Catch the Bug Color Challenge, Lisa Lynn DT.

  OdpovedaťOdstrániť
 2. What a pretty card! Thanks for sharing your lovely creation this week at Bugaboo's Catch the Bug Color Challenge - good luck! Please join us again soon.
  Love
  Jen L
  Bugaboo DT

  OdpovedaťOdstrániť
 3. such a pretty card Kika and great colour work on those flowers,thank you so much for sharing with us at Simon Says Stamp Monday Challenge, hugs kath xxx

  OdpovedaťOdstrániť
 4. So very pretty
  Thank you for joining us at Simon Says Stamp Wednesday Challenge this week.

  Jo x

  OdpovedaťOdstrániť

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...