Welcome

Hi! My name is Kika. Welcome to my page full of handmade greeting cards. I love crafting of all kinds - from scrapbooking, painting, to any kind of needlework (visit my other blogs, too - right sidebar).
Cardmaking is a special form of crafting - whether we're wishing someone well, inviting them to a party, saying thank you or just celebrate a holiday, there's plenty of occasions in life where a handmade card says it all. However, it might happen that new ideas can be hard to come by. That's where I'd like to help. Just make a coffee, sit down and look to my page for some ideas, inspiration or step-by-step tutorials. Enjoy the time!

Vitajte na mojej stránke zameranej na ručne vyrábané papierové pozdravy. Venujem sa rôznej umeleckej tvorbe - od scrapbookingu, maľovania, až po šitie, pletenie, či vyšívanie (navštívte aj moje iné blogy s týmito témami - bočný panel vpravo). Tvorba pohľadníc je špeciálny druh umenia - či už chcete niekomu popriať veľa zdravia, pozvať na party, poďakovať alebo osláviť sviatky, vždy je dosť príležitostí v živote, kedy to všetko môžete vyjadriť ručne vyrobeným pozdravom. Občas sa však môže stať, že nový nápad neprichádza. Tu by som chcela pomôcť. Urobte si kávičku, pohodlne sa usaďte a pozrite si moje stránky, nájdite nové nápady, inšpirácie alebo krok za krokom návody. Nech sa páči.

Follow my blog

sobota 31. marca 2018

New Beginning

 

Hi! Yesterday I created a cute card for Baby Girl named Valentine. I used the pretty background paper from my stash coming from the local store (Teddi) and generic gray paper. Unfortunately I haven´t got the stamp with this sleeping baby and a bear, so I simply drew it with black ink-pen and colored with watercolors. Since I do not have the metal die of this particular shape of the frame, I had to cut it by myself either :-( It took me a while. Then I hand-stitched the border with the pink mouline floss and wrote a calligraphy style name. The flowers and branches I made with punches. I embellished the card with pink and silver glass gems.

I want to enter the challenge at Allsorts this week - the theme "New Beginnings".
2 komentáre:

  1. Really lovely and pretty card and a cute image. Thank you for joining our 'New Beginnings' challenge this week at Allsorts.

    Kath

    OdpovedaťOdstrániť
  2. Thanks for entering our challenge at Allsorts this week Tracy

    OdpovedaťOdstrániť

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...