Welcome

Hi! My name is Kika. Welcome to my page full of handmade greeting cards. I love crafting of all kinds - from scrapbooking, painting, to any kind of needlework (visit my other blogs, too - right sidebar).
Cardmaking is a special form of crafting - whether we're wishing someone well, inviting them to a party, saying thank you or just celebrate a holiday, there's plenty of occasions in life where a handmade card says it all. However, it might happen that new ideas can be hard to come by. That's where I'd like to help. Just make a coffee, sit down and look to my page for some ideas, inspiration or step-by-step tutorials. Enjoy the time!

Vitajte na mojej stránke zameranej na ručne vyrábané papierové pozdravy. Venujem sa rôznej umeleckej tvorbe - od scrapbookingu, maľovania, až po šitie, pletenie, či vyšívanie (navštívte aj moje iné blogy s týmito témami - bočný panel vpravo). Tvorba pohľadníc je špeciálny druh umenia - či už chcete niekomu popriať veľa zdravia, pozvať na party, poďakovať alebo osláviť sviatky, vždy je dosť príležitostí v živote, kedy to všetko môžete vyjadriť ručne vyrobeným pozdravom. Občas sa však môže stať, že nový nápad neprichádza. Tu by som chcela pomôcť. Urobte si kávičku, pohodlne sa usaďte a pozrite si moje stránky, nájdite nové nápady, inšpirácie alebo krok za krokom návody. Nech sa páči.

piatok 29. júna 2018

For you


Hi everyone! Here is my latest card I created for June Color Challenge at Catch the Bug. This time I´m quite late, but hopefully I can make in time, still 2 hours to go... I used Bugaboo image of rose and colored it with my watercolor pencils and brush. For the background I used my stash paper.

For the layout I was inspired by the sketch 216 (from July 2012) from Sketch Saturday. I want to enter their newest challenge Nr. 520.
2 komentáre:

  1. Your rose is beautiful and I love yellow roses. hanks for joining in the Catch the Bug Challenge, Lisa Lynn DT.

    OdpovedaťOdstrániť
  2. This is SUPER cute! Not only do I love the Bugaboo image, but I'm so glad that you joined in the Sketch Saturday challenge. Pretty!
    ~Jo, SS and Bugaboo DT

    OdpovedaťOdstrániť

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...