Welcome

Hi! My name is Kika. Welcome to my page full of handmade greeting cards. I love crafting of all kinds - from scrapbooking, painting, to any kind of needlework (visit my other blogs, too - right sidebar).
Cardmaking is a special form of crafting - whether we're wishing someone well, inviting them to a party, saying thank you or just celebrate a holiday, there's plenty of occasions in life where a handmade card says it all. However, it might happen that new ideas can be hard to come by. That's where I'd like to help. Just make a coffee, sit down and look to my page for some ideas, inspiration or step-by-step tutorials. Enjoy the time!

Vitajte na mojej stránke zameranej na ručne vyrábané papierové pozdravy. Venujem sa rôznej umeleckej tvorbe - od scrapbookingu, maľovania, až po šitie, pletenie, či vyšívanie (navštívte aj moje iné blogy s týmito témami - bočný panel vpravo). Tvorba pohľadníc je špeciálny druh umenia - či už chcete niekomu popriať veľa zdravia, pozvať na party, poďakovať alebo osláviť sviatky, vždy je dosť príležitostí v živote, kedy to všetko môžete vyjadriť ručne vyrobeným pozdravom. Občas sa však môže stať, že nový nápad neprichádza. Tu by som chcela pomôcť. Urobte si kávičku, pohodlne sa usaďte a pozrite si moje stránky, nájdite nové nápady, inšpirácie alebo krok za krokom návody. Nech sa páči.

Follow my blog

piatok 29. júna 2018

For you


Hi everyone! Here is my latest card I created for June Color Challenge at Catch the Bug. This time I´m quite late, but hopefully I can make in time, still 2 hours to go... I used Bugaboo image of rose and colored it with my watercolor pencils and brush. For the background I used my stash paper.

For the layout I was inspired by the sketch 216 (from July 2012) from Sketch Saturday. I want to enter their newest challenge Nr. 520.
2 komentáre:

  1. Your rose is beautiful and I love yellow roses. hanks for joining in the Catch the Bug Challenge, Lisa Lynn DT.

    OdpovedaťOdstrániť
  2. This is SUPER cute! Not only do I love the Bugaboo image, but I'm so glad that you joined in the Sketch Saturday challenge. Pretty!
    ~Jo, SS and Bugaboo DT

    OdpovedaťOdstrániť

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...