Welcome

Hi! My name is Kika. Welcome to my page full of handmade greeting cards. I love crafting of all kinds - from scrapbooking, painting, to any kind of needlework (visit my other blogs, too - right sidebar).
Cardmaking is a special form of crafting - whether we're wishing someone well, inviting them to a party, saying thank you or just celebrate a holiday, there's plenty of occasions in life where a handmade card says it all. However, it might happen that new ideas can be hard to come by. That's where I'd like to help. Just make a coffee, sit down and look to my page for some ideas, inspiration or step-by-step tutorials. Enjoy the time!

Vitajte na mojej stránke zameranej na ručne vyrábané papierové pozdravy. Venujem sa rôznej umeleckej tvorbe - od scrapbookingu, maľovania, až po šitie, pletenie, či vyšívanie (navštívte aj moje iné blogy s týmito témami - bočný panel vpravo). Tvorba pohľadníc je špeciálny druh umenia - či už chcete niekomu popriať veľa zdravia, pozvať na party, poďakovať alebo osláviť sviatky, vždy je dosť príležitostí v živote, kedy to všetko môžete vyjadriť ručne vyrobeným pozdravom. Občas sa však môže stať, že nový nápad neprichádza. Tu by som chcela pomôcť. Urobte si kávičku, pohodlne sa usaďte a pozrite si moje stránky, nájdite nové nápady, inšpirácie alebo krok za krokom návody. Nech sa páči.

štvrtok 5. júla 2018

Cup cakes for Birthday


Hi everyone! Today I would like to share with you my card which I made for Stella Says Sketch challenge Nr. 612. You can see the sketch below. It was a great fun to make this card, because I made three pairs of holes and used a ribbon to make 3 elements from the sketch. Instead of sentiment, there is number 18. Great gift for 18th birthday of a cake lover :-)


The image is from Bugaboo Stamp store which I colored with watercolor pencils. The background paper is a bonus paper from Cardmaking and Papercraft magazine, Issue 159.


1 komentár:

  1. This card looks great. Love what you’ve done with the ribbon and your coloring is perfect. Thanks for joining our challenge at Catch the Bug and good luck! Pia, Bugaboo DT

    OdpovedaťOdstrániť

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...